Z głową w lodówce

Zarządzanie priorytetami, a zdrowsza dieta i styl życia. Jak to zrobić, by osiągnąć harmonię?

Zarządzanie priorytetami w życiu może być wyzwaniem, szczególnie gdy jesteśmy zapracowani i pełni obowiązków. Jednak nadawanie priorytetów (chwila refleksji) jest kluczem do utrzymania równowagi między życiem zawodowym a dbaniem o zdrowie i styl życia. W tym artykule dowiesz się, jak życzliwiej dla siebie nadawać priorytety, abyś mogła osiągnąć zdrowsze nawyki, nawet w pędzącym świecie.

1. Zrozum swoje cele zdrowotne

Pierwszym krokiem do nadawania priorytetów jest zrozumienie swoich celów zdrowotnych. Zastanów się, co chcesz osiągnąć w zakresie zdrowia i stylu życia. Czy chcesz schudnąć, zwiększyć swoją aktywność fizyczną, poprawić jakość snu, czy może zmniejszyć stres? Określenie konkretnych celów pozwoli ci określić, na czym powinnaś skupić swoją uwagę. Pomogą ci w tym konkretne pytania, które znajdziesz w artykule o wartościach.

2. Tworzenie planu działania

Po określeniu celów zdrowotnych, stwórz plan działania. Określ, jakie kroki musisz podjąć, aby te cele osiągnąć. Na przykład, jeśli chcesz zdrowszej diety, plan działania może obejmować zwiększenie spożycia warzyw i owoców, ograniczenie przetworzonej żywności oraz regularne gotowanie w domu. Tworzenie planu pozwoli ci wiedzieć, co masz do zrobienia, aby zadbać o swoje zdrowie.

3. Kalendarz i harmonogram

Następnie użyj kalendarza do zarządzania czasem, aby wprowadzić te cele zdrowotne do swojego harmonogramu. Planuj regularne, krótkie aktywności fizyczne (nic wielkiego, ale ważne, aby się poruszać), posiłki, przerwy na relaks i inne działania związane ze zdrowszym stylem życia. Pamiętaj, że to nie tylko jednorazowe wysiłki, ale regularność ma kluczowe znaczenie. Dlatego na początek nie musisz urządzać siłowni w domu;)

4. Ustal hierarchię

Teraz nadszedł czas na nadawanie priorytetów. Określ, które zadania i działania są najważniejsze dla twojego zdrowia i stylu życia. Postaw je na początku swojej listy priorytetów. Jeśli masz konkretne cele dietetyczne, takie jak zwiększenie spożycia warzyw lub wody, te działania powinny mieć najwyższy priorytet. Nie myśl za dużo o unikaniu niektórych produktów. Raczej na twój start myśl, co możesz dodać wartościowego do swoich posiłków. W ten sposób nie skupiasz się na stracie. W wiadomo, że każda strata boli. Jeśli nie masz problemu ze stratami, możesz pominąć tę wskazówkę. 

5. Eliminacja rozpraszaczy

Często w naszym życiu są rzeczy, które rozpraszają naszą uwagę i odbierają czas, który mógłby być przeznaczony na zdrowsze nawyki. Zidentyfikuj rozpraszacze i spróbuj zastąpić je czymś pożytecznym. To może obejmować ograniczenie czasu spędzanego na mediach społecznościowych, telewizji czy innych rozrywkach, które nie służą twoim celom zdrowotnym. A jeśli bardzo to lubisz, wykorzystaj to jako nagrodę po krótkiej aktywności fizycznej lub wprowadzeniu większej ilości warzyw na swój talerz. Czemu nie?

6. Dbałość o siebie

Nie zapominaj, że dbanie o siebie to inwestycja w jakość twojego życia. Bądź życzliwa dla siebie i nie oczekuj natychmiastowych spektakularnych rezultatów. Niech rezultatem będzie pochwała siebie za 10 minut spaceru. Zdrowszy styl życia to proces, który wymaga czasu i twojego zaufania do siebie. Buduj go właśnie w taki sposób. Dlatego ważne jest, aby regularnie oceniać swoje postępy, dostosowywać swoje priorytety i być gotową na elastyczność w przypadku zmiany okoliczności. Nie musisz się forsować, bo jest ryzyko, że przed metą stracisz siły. To niestety częsty błąd, zwłaszcza osób pracujących w korporacjach.

7. Budowanie trwałych nawyków

Budowanie trwałych nawyków jest kluczowe dla utrzymania zdrowszego stylu życia. Zamiast skupiać się na radykalnych zmianach, postaw na małe, stopniowe kroki. Pamiętaj, że nawyk to powtarzalne działanie, które staje się częścią twojej rutyny. Aby osiągnąć cel, wybieraj jedną konkretną rzecz do wprowadzenia w swoim życiu, na przykład picie większej ilości wody każdego dnia lub zwiększenie porcji warzyw, codzienne krótkie rozciąganie ciała. Upewnij się, że nawyk jest realistyczny i dostosowany do twojego stylu życia i zdrowia. Regularność jest kluczowa – im częściej wykonujesz dane działanie, tym bardziej staje się ono częścią twojego życia. Nawyki lubią prostotę. Daj sobie czas, aby nawyk zakorzenił się głęboko i stał się częścią twojej zdrowszej rutyny.

 

Nadawanie priorytetów w odpowiedni sposób może pomóc ci zadbać o swoje zdrowie i styl życia, nawet w trudnych warunkach. Pamiętaj, że to ty również jesteś odpowiedzialna za swoje zdrowie, więc nie wahaj się podejmować działań, które pomogą ci osiągnąć swoje cele zdrowotne.

No i nie popadaj w skrajności!

Powodzenia!

A jeśli jeszcze nie pobrałaś mojego darmowego e-booka „5 kroków do jedzenia z głową”, to możesz to zrobić tutaj.

O mnie

Twórczyni  idei Z głową w lodówce i  godzenia ciała z głową oraz autorskiego programu mentoringowego dla kobiet „Przywracanie równowagi na talerzu”.

Inne artykuły

Pobierz bezpłatny eBook

5 kroków do jedzenia z głową!