Z głową w lodówce

Jak zrozumienie swoich głębszych wartości pomaga w zmianie nawyków żywieniowych?

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak trudno jest nam zmieniać nawyki żywieniowe i wprowadzać zdrowszy styl życia? Okazuje się, że kluczem do trwałych i udanych zmian może być refleksja nad naszymi głębokimi wartościami. Przekonaj się, dlaczego wartości odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu zdrowszych nawyków i jak możesz je wykorzystać, aby osiągnąć sukces. Odkryj tajemnicę trwałej motywacji i satysfakcji z własnych osiągnięć. Zapraszam do lektury, która może odmienić twój sposób podejścia do diety i stylu życia!

Kiedy rozważamy cele zdrowotne, dietę, czy po prostu zmiany w stylu życia, często skupiamy się na tym, co chcemy osiągnąć. Jednak równie ważne jest zrozumienie, dlaczego to jest dla nas ważne, dlaczego chcemy do tego dążyć. To właśnie nasze wartości stanowią kierunek naszych celów i decyzji. W tym artykule dowiesz się, dlaczego zrozumienie i pójście za swoimi wartościami jest ważne dla zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia. Chociaż nie jedyne.  Równie ważne jest wiedzieć „jak?”, czyli poznać drogę, proces.

Dlaczego wartości są ważne?

Motywacja i cel

Wartości stanowią źródło motywacji. Kiedy rozumiesz, dlaczego pewne cele są dla ciebie ważne, łatwiej jest utrzymać zaangażowanie w ich osiągnięciu. Na przykład, jeśli twoją wartością jest niezależność, to dbanie o swoje zdrowie może być napędzane tą wartością. To sprawia, że jesteś bardziej zdeterminowana, aby utrzymać zdrowsze nawyki.

Home (9)
Fot. Canva

Zrozumienie priorytetów

Zrozumienie swoich wartości pomaga w określeniu priorytetów. Kiedy zdajesz sobie sprawę, co jest dla ciebie najważniejsze i ważne, możesz lepiej ocenić, które cele i działania są najbardziej istotne dla twojego życia. To pomaga unikać rozpraszaczy i skupić się na rzeczach, które mają rzeczywiste znaczenie.

Długoterminowa motywacja

Cele związane z wartościami są często trwalsze. Kiedy cel jest zgodny z twoimi głęboko zakorzenionymi wartościami, jesteś bardziej skłonna do utrzymania wysokiego poziomu zaangażowania przez dłuższy czas. To przeciwwaga dla chwilowej zewnętrznej motywacji, która może szybko zaniknąć.

Satysfakcja i osiągnięcia

Dążenie do celów zgodnych z twoimi wartościami często prowadzi do większej satysfakcji i poczucia osiągnięcia. Wiedząc, że dążysz do czegoś, co jest dla ciebie ważne, możesz czerpać większą radość z postępów i osiągnięć na drodze do tych celów. Uwaga na nierealistyczne oczekiwania!

Pytania „dlaczego?” i „po co?”

Podczas gdy pytania „co?” pomagają określić cele, pytania „dlaczego?” i „po co?” pomagają zrozumieć wartości, które napędzają te cele. Pytanie „dlaczego?” odnosi się do wartości, a „po co?” jest pytaniem o nagrody, które otrzymujesz lub sobie dajesz po drodze w czasie realizacji swoich wartości. Może teraz, nie jest to dla ciebie jasne.  Jednak jestem pewna, że z czasem zorientujesz się o co chodzi.

Oto przykładowe pytania, które warto sobie zadać:

 • Dlaczego zależy mi na zdrowszym stylu życia?
 • Dlaczego chcę poprawić swoją dietę i aktywność fizyczną?
 • Dlaczego chcę zmieniać swoje nawyki?
 • Dlaczego dbam o swoje zdrowie?
 • Po co chcę osiągnąć te cele zdrowotne?

Odpowiadając szczerze na te pytania, odkrywasz swoje głębokie motywacje i wartości, które kierują naszymi działaniami. To pomoże ci utrzymać motywację i celowość w dążeniu do zmiany nawyków żywieniowych. W odkrywaniu swoich wartości bardzo pomaga wsparcie coacha. 

Podsumowanie

Zrozumienie swoich wartości i ich roli w określeniu celów związanych ze zmianą nawyków żywieniowych czy stylu życia jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Wartości stanowią źródło motywacji, pomagają określić priorytety, utrzymać trwałą motywację i czerpać satysfakcję z osiągnięć. Dlatego warto zadawać pytania „dlaczego?” i „po co?”, aby poznać i zrozumieć te wartości oraz wykorzystać je jako mocny napęd do działania. Uwaga! Równie ważna jest droga. 

Oto przykładowa lista wartości, które mogą kierować osobą dążącą do zmiany nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Sprawdź, co tobie odpowiada.

 1. Zdrowie fizyczne

Dla wielu osób zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości. Dążenie do zdrowej diety i aktywnego stylu życia może być wynikiem troski o własne zdrowie fizyczne.

 1. Rodzina

Wartość ta może napędzać chęć dbania o zdrowie dla dobra rodziny. Osoby o tej wartości mogą dążyć do bycia zdrowymi, aby być wsparciem dla swoich bliskich, lub przykładem dla dzieci (dzieci uczą się przez obserwację a nie nakazy), lub po prostu nie chcą ich obciążać na starość.

 1. Samorozwój

Osoby ceniące rozwijanie siebie mogą widzieć zdrowy styl życia jako sposób na rozwijanie się, zarówno fizycznie, jak i mentalnie.

 1. Witalność

Chęć odczuwania energii i witalności może być motorem do podejmowania działań mających na celu poprawę diety i aktywności fizycznej.

 1. Długość życia

Osoby z wartością długiego, zdrowego życia mogą stawiać sobie za cel dbanie o zdrowie, aby cieszyć się życiem przez wiele lat.

 1. Etyka

Wartość etyczna może skłonić do wyboru zdrowych opcji żywieniowych, które są zgodne z przekonaniami moralnymi.

 1. Radość z życia

Dążenie do zdrowszych nawyków może wynikać z chęci czerpania radości z życia, a zdrowszy styl życia może przyczynić się do tego celu.

 1. Świadomość

Osoby ceniące świadomość i rozwijanie siebie mogą widzieć sposób zmiany nawyków, dietę i aktywność fizyczną jako środki do lepszego poznawania siebie.

 1. Zrównoważony styl życia

Wartość ta może napędzać dbanie o równowagę między pracą, życiem rodzinny a dbaniem o siebie.

10. Aktywność społeczna

Dla niektórych ważne jest aktywne i sprawne uczestnictwo w społeczności, co może być związane z aktywnością fizyczną i zdrowszym stylem życia.

Pamiętaj, że każda osoba może mieć swoje unikalne wartości, które kierują jej działaniami. Wartości te są osobiste i mogą się zmieniać w miarę jak dojrzewamy i ewoluujemy jako jednostki. Ważne jest zrozumienie, które wartości są dla ciebie najważniejsze i jak możesz je wykorzystać jako motywację do zdrowszego stylu życia i diety. I czy twoje aktualne życie jest z nimi zgodne.

 

Powodzenia!

A jeśli jeszcze nie pobrałaś mojego darmowego e-booka „5 kroków do jedzenia z głową”, to możesz to zrobić tutaj.

O mnie

Twórczyni  idei Z głową w lodówce i  godzenia ciała z głową oraz autorskiego programu mentoringowego dla kobiet „Przywracanie równowagi na talerzu”.

Inne artykuły

Pobierz bezpłatny eBook

5 kroków do jedzenia z głową!