Z głową w lodówce

Jak zmieniać nawyki żywieniowe w tętniącym życiu?

Życie współczesnych kobiet często jest pełne obowiązków zawodowych, rodzinnych i społecznych. Wszystkie te role mogą sprawić, że dbanie o zdrowie i odpowiednie nawyki żywieniowe zostają w tle. Jednak istnieją sprawdzone strategie, które pozwalają życzliwiej zarządzać czasem i równocześnie troszczyć się o swoje nawyki. Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc utrzymać równowagę między obowiązkami a wdrażaniem nowych nawyków.

1. Skuteczne kroki do pewniejszej wersji siebie

Planowanie jest fundamentem życzliwego zarządzania czasem i zdrowiem. Zaczynając od codziennego planu, zdefiniuj cele zdrowotne. Jeśli chcesz,  stwórz harmonogram dnia, uwzględniając czas na posiłki, krótką aktywność fizyczną (nawet 10 minut) i chwile relaksu. Pamiętaj, że na początku chodzi o wyrobienie nawyku „zaczynania” a nie „siłowania się”😉. Plan jednego dnia może ci posłużyć na resztę tygodnia.

2. Nadawaj priorytety, ale uważaj na pułapki „ważne i pilne"

Nadawanie priorytetów to kluczowy element efektywnego zarządzania czasem i zdrowiem. Kiedy jesteś zapracowana i życie jest pełne obowiązków, ważne jest, aby wiedzieć, na czym naprawdę ci zależy.

Jednym z narzędzi, które może Ci pomóc, jest tzw. Matryca Eisenhowera. To prosty model, który pomaga klasyfikować zadania na cztery kategorie:

  1. Ważne i pilne

To zadania, które musisz zrobić natychmiast. To zwykle sytuacje kryzysowe lub nagłe problemy.

  1. Ważne, ale niepilne

To zadania, które są istotne, ale nie wymagają natychmiastowej uwagi. To często zadania związane z długoterminowymi celami i planowaniem.

  1. Nieistotne, ale pilne

To zadania, które wydają się ważne, ale w rzeczywistości nie przynoszą dużych korzyści. Mogą to być np. niepotrzebne spotkania czy rozpraszające telefony.

  1. Nieistotne i niepilne

To zadania, które nie są ważne i nie wymagają natychmiastowej uwagi. To rzeczy, które mogą być odłożone na bok.

Uwaga! Dlaczego lepiej unikać pułapki „ważne i pilne”?

Pułapka, którą łatwo można w tej matrycy ominąć, to pułapka „ważne i pilne”. To sytuacje, w których zadania początkowo ważne, ale niepilne, zostają zignorowane lub przekładane na później, aż stają się palące. Często ważne jest zdrowie, ale zawsze są pilniejsze sprawy. Prawda?

Dlatego tak ważne jest, aby nie zapominać o zadaniach ważnych. Poświęcanie choćby krótkiego czasu na nie może pomóc uniknąć sytuacji, w których wszystko staje się pilne i nie mamy wyboru.

 

Planowanie priorytetów

Rutynowe planowanie i określenie, które zadania są najważniejsze w danym dniu lub tygodniu oraz zarządzanie nimi, pomoże ci efektywniej wykorzystać czas. Upewnij się, że te zadania są na szczycie twojej listy do zrobienia.

Nadawanie priorytetów pomoże ci skupić się na tym, co naprawdę ma znaczenie dla twojego zdrowia i dobrej kondycji psychicznej, nawet w trudnych chwilach.

3. Zdrowsza dieta w zasięgu ręki

Dbanie o zdrowszą dietę nie musi być trudne ani czasochłonne. Nie chodzi o rewolucję na talerzu, ale o płynne wyrabianie nawyku.  Zauważ, że nie piszę „zdrowa dieta”, ale piszę „zdrowsza dieta”. Dlaczego? To dlatego, że właśnie nie chodzi o rewolucję w jedzeniu, ale o stopniowe zmiany, które mają cię doprowadzić do momentu, aż zaczniesz robić to automatycznie.

Zdrowsza dieta to nie tylko trend-to jakość życia. I najlepszym sposobem na jej wdrożenie jest stopniowe wprowadzanie zmian. Zamiast próbować drastycznie zmieniać całe menu, zacznij od małych kroków.

Mini korekty przynoszą efekty. Dlatego możesz na przykład zacząć od dodawania więcej warzyw do swoich posiłków, stopniowo zmniejszać spożycie przetworzonych produktów i słodyczy, oraz zwiększać spożycie wody. Te drobne zmiany mogą mieć ogromny wpływ na twoje zdrowie w dłuższej perspektywie czasowej. Pod warunkiem, że nie przesadzisz z kaloriami;)

Warto również eksperymentować ze zrównoważonymi przepisami, które zawierają różnorodne składniki odżywcze. Nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw. Można je modyfikować, aby były bardziej wspierające. To podejście pozwala na przyjemność z jedzenia, jednocześnie dbając o zdrowie.

Dbanie o zdrowszą dietę to inwestycja w swoje dobre samopoczucie i przyszłość. Wprowadzając zmiany stopniowo i z umiarem, łatwiej będzie utrzymać zdrowszy styl życia na dłuższą metę. Większość osób przepracowanych popełnia błąd, dorzucając sobie obowiązek całkowitej zmiany diety. Dlatego po jakimś czasie szybko się zniechęcają.

4. 10-minutowe przerwy na spacer

Długie treningi zwykle są dla sportowców. Wykorzystaj krótkie nawet 10-minutowe spacery, przysiady, taniec, poruszanie ciałem. To doskonały sposób na aktywność fizyczną i odprężenie w ciągu dnia. Wykonując to systematycznie, budujesz sobie zdrowy nawyk. Tak, to systematyczność i przyjemność z tego, budują nawyki.

5. Rozciąganie dla zdrowia i witalności

Dodaj krótkie przerwy po każdej godzinie pracy na rozciąganie ciała do swojego planu dnia. Pomogą one utrzymać elastyczność mięśni i zmniejszyć napięcie. Niewielki ruch jest lepszy niż żaden. Powzdychaj przy tym, jeśli masz ochotę. Kiedyś myślałam, że nie wypada wzdychać. Teraz wiem, jak bardzo się myliłam. A właściwie, to doskonale pamiętam skąd i kiedy to uczucie skrępowania wzdychaniem, do mnie przyszło. Może kiedyś o tym napiszę.

6. Wsparcie społeczności

Dołącz do społeczności ludzi, którzy również starają się utrzymać zdrowszy styl życia. Wspólne cele i wsparcie mogą być motywacją do działania.

7. Regularna ocena i dostosowanie

Co jakiś czas przeglądaj swój plan i cele zdrowotne. Dostosowuj je w miarę zmian w życiu i priorytetów. Sprawdzaj co, udaje ci się robić. A wierz mi, że zawsze coś się udaje. Doceń się za to. Nie zapominaj o badaniach.

8. Nie traktuj się jak maszynka do zadań specjalnych. Bądź życzliwa dla siebie.

Jednym z najważniejszych aspektów zdrowszego zarządzania czasem jest pamięć o naszym własnym człowieczeństwie. Nie jesteśmy maszynami do wykonywania zadań, a nasze ciała i umysły potrzebują czasu na odpoczynek i regenerację. Potrzebują życzliwego utulenia samej siebie.

Pracoholizm i ciągłe poświęcanie się obowiązkom mogą prowadzić do wypalenia zawodowego i problemów zdrowotnych. Warto zrozumieć, że dbanie o siebie i praktykowanie życzliwości do siebie są kluczowe dla naszego dobrostanu.

Nigdy nie zapominaj, że oprócz myślącej, jesteś również czującą istotą ludzką, która potrzebuje relaksu, przyjemności i czasu na własne pasje. Pozwól sobie na to i nie bądź zbyt surowa wobec siebie. Życzliwość do siebie oznacza akceptację swoich ograniczeń i docenienie swoich osiągnięć, nawet jeśli są one małe.

Zadbaj o siebie tak, jakbyś dbała o najważniejszą osobę na świecie, ponieważ nią właśnie jesteś. Praktykując życzliwość do siebie, budujesz pozytywne podejście do swojego życia i zdrowia.

Działając zgodnie z powyższymi wskazówkami, możesz lepiej zarządzać swoim czasem i dbać o swoje zdrowie, nawet w zabieganym życiu. To inwestycja w twoją przyszłość i dobre samopoczucie.

 

Powodzenia!

 

A jeśli jeszcze nie pobrałaś mojego darmowego e-booka „5 kroków do jedzenia z głową”, to możesz to zrobić tutaj.

O mnie

Twórczyni  idei Z głową w lodówce i  godzenia ciała z głową oraz autorskiego programu mentoringowego dla kobiet „Przywracanie równowagi na talerzu”.

Inne artykuły

Pobierz bezpłatny eBook

5 kroków do jedzenia z głową!