Z głową w lodówce

Jak podjąć decyzję o ograniczeniu alkoholu?

W tym artykule przyjrzymy się procesowi podejmowania decyzji o zmniejszeniu spożycia alkoholu poprzez samorefleksję, analizę własnych potrzeb i eksperymentowanie z różnymi strategiami. Ograniczenie alkoholu w kontekście zdrowszego stylu życia i diety może stanowić wyzwanie ze względu na jego kaloryczność, ale istnieją sposoby na skuteczną pracę nad tym nawykiem.

Pierwszym krokiem jest samorefleksja, podczas której warto zastanowić się nad pytaniem: Dlaczego sięgam po alkohol? Jakie korzyści rzeczywiście odnajduję w jego spożywaniu? Czy to potrzeba relaksu po trudnym dniu, chęć odprężenia się czy może alkohol wpływa na moje poczucie pewności siebie lub integrację społeczną? Może służy on zaspokojeniu potrzeby zabawy i urozmaicenia życia lub stanowi formę wynagradzania sobie? Uświadomienie sobie tych potrzeb stanowi klucz do znalezienia zdrowszych alternatyw. 

Fot. Canva

Następnie warto stworzyć listę swoich potrzeb. Po zrozumieniu, jakie potrzeby zaspokaja alkohol, istotne jest unikanie surowego osądzania samego siebie podczas tego procesu. Podczas refleksji mogą pojawiać się wewnętrzne krytyczne myśli. Jednak ważne jest, aby nie dawać im zbyt dużego znaczenia.

Kolejnym krokiem jest poszukiwanie zdrowszych sposobów na zaspokojenie tych potrzeb. Analizując każdy punkt na liście potrzeb, można zastanowić się, czy istnieją alternatywne metody, które pozwolą zaspokoić te potrzeby w sposób korzystniejszy dla zdrowia. Sposób, dzięki któremu pozbędziesz się niechcianych kosztów. Na przykład, zamiast sięgać po alkohol dla relaksu, można wypróbować medytację, kąpiel, spacery, oglądanie filmów, ćwiczenia relaksacyjne czy rozmowy. Warto poświęcić chwilę nad zastanowieniem się „co lubię?”, „kiedy, w jakich innych chwilach czułam się szczęśliwa?” To tam mogą kryć się odpowiedzi.

Warto również przyjrzeć się swojemu otoczeniu i sposobom spędzania czasu z innymi ludźmi. Czy istnieją alternatywne formy integracji społecznej i rozrywki, które nie wymagają alkoholu? Możesz spróbować nowych aktywności, takich jak taniec, gry planszowe czy sporty zespołowe.

Eksperymentowanie z różnymi napojami bezalkoholowymi, takimi jak woda z cytryną, herbata ziołowa, soki owocowe bez dodatku cukru czy napary ziołowe, może pomóc w urozmaiceniu menu bez zbędnych kalorii.

Nie zapominaj również o innych aspektach spotkań towarzyskich. Alkohol często stanowi tylko jeden z wielu elementów, które mogą urozmaicać nasze życie i zaspokajać inne potrzeby. Możesz skupić się na rozmowach, tańcach i innych formach zabawy, które nie wymagają alkoholu, co pomoże oderwać się od myśli o jego spożyciu.

Stworzenie listy korzyści płynących z ograniczenia alkoholu może stanowić dodatkową motywację. Warto uwzględnić na niej także wsparcie dla innych osób, które również rozważają ograniczenie alkoholu i szukają sposobów na to. Wspólna praca nad zdrowszym stylem życia może być bardzo satysfakcjonująca i motywująca.

Nie zapominaj o znalezieniu wsparcia. Dążenie do utrzymania zdrowszego podejścia do życia jest łatwiejsze, gdy masz ludzi, którzy podzielają twoje cele i mogą cię wspierać. Możesz szukać grup wsparcia online, nawiązywać kontakty z przyjaciółmi, którzy mają podobne cele lub skonsultować się ze specjalistami.

Fot. Canva

Najważniejsze jednak to podchodzić do tego procesu z ciekawością. Zamiast traktować to jako walkę, eksperymentuj i badaj siebie. Odkrycie nowych sposobów na zaspokojenie potrzeb może okazać się niespodzianką i pozwolić cieszyć się życiem bez konieczności sięgania po alkohol.

Fot. Canva

Przykładem może być moje doświadczenie. Przez pewien czas eksperymentowałam z całkowitą abstynencją od alkoholu. Przez ten czas zrozumiałam, że nie muszę polegać na alkoholu, aby dobrze się bawić, czy relaksować. Teraz, po eksploracji i zrozumieniu swoich potrzeb, mogę spożywać alkohol świadomie i z umiarem, opierając się na swoich wartościach i celach, które sobie w życiu wytyczam.

Podsumowując, proces pracy nad sobą to indywidualna podróż, która wymaga czasu, wytrwałości i otwartości na eksplorację. Nie ma jednego „prawidłowego” rozwiązania dla wszystkich. Każdy ma swoją własną drogę i potrzeby. Praca nad sobą polega na badaniu tych potrzeb i znalezieniu zdrowszych strategii, które są zgodne z naszymi wartościami i celami. Eksperymentowanie, badanie potrzeb i znajdowanie zdrowszych sposobów na ich zaspokajanie jest kluczem do sukcesu. Pamiętaj, że to długotrwały proces, który ewoluuje wraz z twoimi doświadczeniami i odkryciami. Bądź cierpliwa i celebruj małe kroki w kierunku zdrowszych nawyków.

Powodzenia!

 

A jeśli jeszcze nie pobrałaś mojego darmowego e-booka „5 kroków do jedzenia z głową”,  możesz pobrać go niżej.

O mnie

Twórczyni  idei Z głową w lodówce i  godzenia ciała z głową oraz autorskiego programu mentoringowego dla kobiet „Przywracanie równowagi na talerzu”.

Inne artykuły

Pobierz bezpłatny eBook

5 kroków do jedzenia z głową!