Z głową w lodówce

Fast foody, czekoladki, czy warzywa? Na co masz większą chrapkę? Sprawdź, co z tego może wynikać.

W codziennym doborze posiłków stajemy przed wyzwaniami. Czy poddać się pokusie ulubionych dań typu fast food, słodkich przekąsek, czy może raczej sięgnąć po zdrowsze, pożywne warzywa w zrównoważonym posiłku? Odpowiedzi na te pytania okazują się bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać.

To nie tylko biologiczna potrzeba jedzenia ma wpływ na nasze wybory żywieniowe, lecz także nasze samopoczucie, otoczenie oraz zakorzenione nawyki.

W niniejszym artykule zgłębimy, jakie czynniki kierują naszymi wyborami żywieniowymi w różnorodnych sytuacjach oraz w jaki sposób oddziałują one na nasze nawyki żywieniowe. Należy jednak zaznaczyć, że omówione czynniki nie wyczerpują całego spektrum wpływających na nas decyzji dotyczących jedzenia.

Stres. Kiedy fast food wydaje się kuszący?

Gdy napotykamy stres, nasze ciało po chwili pobudzenia reaguje potrzebą uspokojenia. W tym momencie tłuste i kaloryczne przekąski, takie jak fast foody, mogą wydawać się rozwiązaniem, które zapewni szybką ulgę. Warzywa wtedy mogą wydawać się mniej atrakcyjne, a jedzenie pełne cukru i tłuszczu zdaje się bardziej kuszące.

Smutek. Gdy czekoladki stają się pocieszeniem?

Jedzenie może działać jako źródło pocieszenia w chwilach smutku. Wtedy możemy unikać innych wyborów, jakimi są np. warzywa w zbilansowanym posiłku, na rzecz słodkich i tłustych przekąsek, które dają krótkotrwałe uczucie ulgi.

Monotonna praca. Kiedy jedzenie staje się pretekstem do urozmaicenia monotonii?

Gdy zmagamy się z monotonią lub nudą podczas wykonywania żmudnych zadań, często sięgamy po jedzenie jako sposób na przełamanie tej rutyny. To naturalna reakcja, która może wkrótce przekształcić się w nawyk trudny do zmiany. Zamiast sięgać po jedzenie warto porozciągać ciało i pozwolić sobie na poczucie przyjemności z tej czynności.

Senność i zmęczenie. Jak słodkie przekąski wpływają na naszą energię?

Senność i zmęczenie często prowadzą do szukania źródeł szybkiej energii. Słodkie przekąski, takie jak czekoladki, wydają się idealnym rozwiązaniem.

Dostępność i widok słodyczy, słonych przekąsek.

Niewątpliwie zdarzyło się każdemu zauważyć, że słodycze np. w biurach, są niemal na wyciągnięcie ręki. Na widok jedzenia w ciele zachodzą reakcje fizjologiczne. Wydziela się ślina i soki trawienne w żołądku. Widok jedzenia zwykle jest kuszący. Im bardziej smakowite jedzenie, tym bardziej chcemy go spożywać. 

Oglądanie telewizji, filmów w kinie. Wpływ na nawyki żywieniowe.

Skupianie się na jedzeniu podczas oglądania filmów może prowadzić do przypisywania mu niepotrzebnej roli w naszym życiu. Często nieświadomie sięgamy po przekąski w trakcie seansu, aby wzmocnić nasze emocje i przeżycia. Zwykle podczas takiego bezrefleksyjnego jedzenia zjadamy go więcej.

Nawyki kształtujące wybory.

Warto zauważyć, że nasze stare i nowe nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na to, co wybieramy na talerz. Częste sięganie po wysokokaloryczne przekąski lub posiłki będzie prowadzić do wzmacniania tych nawyków.

Zachowaj elastyczność w diecie.

Przyjmując elastyczność w diecie, jak np. zasada 80/20, gdzie większość posiłków to zdrowsze opcje, a 20% to rekreacyjne jedzenie, unikamy skrajności i utrzymujemy zrównoważone podejście do żywienia.

Podsumowując, nasze wybory żywieniowe często są kształtowane przez nawyki (uczenie się pewnych wzorców), emocje i przekonania. Sięganie po kaloryczne jedzenie lub unikanie warzyw może mieć źródło w różnych mechanizmach obronnych, takich jak stres, smutek czy rutynowe zachowania. Jednak zrozumienie tych związków oraz świadome działanie wobec nich stanowią kluczowy etap w drodze do wprowadzenia pozytywnych zmian.

Rozważ swoje wybory

Dążenie do zrozumienia tych aspektów stanowi początek w kierunku bardziej świadomych decyzji dotyczących żywienia i tworzenia świadomych nawyków. Rejestrowanie naszych reakcji, analiza wzorców oraz konstruowanie skutecznych strategii do radzenia sobie z trudnymi emocjami, to narzędzia, które przyczyniają się do kształtowania zdrowszych nawyków żywieniowych i lepszego zrozumienia siebie.

Zrozumienie swoich emocji

Pamiętajmy, że często uważamy, że doskonale rozumiemy swoje emocje i potrafimy nimi kierować. Jednak warto się zastanowić, czy to, co mówimy o swoich uczuciach i samopoczuciu, jest w pełni zgodne z tym, co naprawdę czujemy oraz jakie decyzje podejmujemy w praktyce?

Ćwiczenie dla lepszego zrozumienia:

Podejście to można zastosować w kontekście naszych nawyków żywieniowych. Przyjrzyjmy się temu w prostym ćwiczeniu:

  1. Proszę, zastanów się nad swoim typowym dniem i sposobem życia.
  2. Wyobraź sobie idealny dzień, w którym wszystko układa się po twojej myśli.
  3. Czy dostrzegasz różnice w emocjach i zachowaniach między tym, co przeżywasz na co dzień, a tym, co wyobrażasz sobie jako idealny dzień?

Podsumowanie

Podsumowując, nasze wybory żywieniowe często są kształtowane przez uczenie się w środowisku w którym dorastamy i przebywamy, nasze doświadczenia, emocje i przekonania na temat jedzenia. Sięganie po kaloryczne potrawy w reakcji na konkretne emocje jest powszechnym mechanizmem obronnym, który może wpłynąć na nasze wybory żywieniowe oraz zdrowie w przyszłości. Jednak zrozumienie tych związków oraz świadome działanie wobec nich stanowią kluczowy etap w drodze do wprowadzenia pozytywnych zmian.

Warto pamiętać o zasadzie elastyczności, takiej jak np. zasada 80/20, gdzie większość posiłków to zdrowsze opcje, a 20% to rekreacyjne jedzenie. Przyjmując takie podejście, unikamy skrajności i utrzymujemy zrównoważone podejście do żywienia.

Nasz sposób żywienia wpływa na zdrowie, samopoczucie oraz przyszłość naszych bliskich. Odkrywanie powiązań między emocjami, nawykami a jedzeniem jest procesem, który przynosi korzyści na długą metę i może zmienić nasze podejście do żywienia. Dlatego warto zastanowić się nad tym, co naprawdę wpływa na nasze wybory żywieniowe i jak możemy działać świadomie, aby nauczyć siebie, a potem nasze dzieci i wnuki zdrowszych nawyków żywieniowych. 

Jeśli jesteś kobietą i chcesz otrzymywać więcej wartościowych treści, to serdecznie zapraszam do zapisania się do Newslettera, poprzez pobranie darmowego e-booka 5 kroków do jedzenia z głową. Znajdziesz w nim więcej praktycznych ćwiczeń.

O mnie

Twórczyni  idei Z głową w lodówce i  godzenia ciała z głową oraz autorskiego programu mentoringowego dla kobiet „Przywracanie równowagi na talerzu”.

Inne artykuły

Pobierz bezpłatny eBook

5 kroków do jedzenia z głową!