Z głową w lodówce

Nuda w zmianie nawyków żywieniowych? Jak pokonać monotonię i osiągnąć trwałe rezultaty?

Zmiana nawyków żywieniowych może być trudna dla wielu osób, a jednym z najczęstszych wyzwań jest poczucie nudy. Często, zamiast wprowadzać długotrwałe zmiany, preferujemy szybkie i spektakularne rezultaty obiecujących diet. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego nuda pojawia się w kontekście zmiany nawyków żywieniowych i jak można poradzić sobie z tym uczuciem.

Niektórzy specjaliści od żywienia uważają, że zmiana nawyków żywieniowych wydaje się nudna dla wielu osób. Nasz umysł pierwotny, mający na celu przetrwanie i zaspokojenie podstawowych potrzeb, może interpretować te zmiany jako przeszkodę. Pragnienie szybkich rezultatów i unikanie długotrwałych wysiłków, może wynikać z naszych wrodzonych instynktów, takich jak preferowanie natychmiastowej przyjemności przez umysł pierwotny. Określenie „umysłu pierwotnego”, którego używam w tym artykule, odnosi się do wewnętrznych, nieuświadomionych reakcji i instynktów związanych z nawykami żywieniowymi, które wynikają z naszej ewolucyjnej przeszłości. To wczesne i podstawowe mechanizmy, które mają na celu przetrwanie i zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie, i działają na poziomie impulsywnym.

Nuda w zmianie nawyków żywieniowych może wynikać z kilku czynników. Po pierwsze, wprowadzenie długotrwałych zmian w nawykach żywieniowych, może prowadzić do poczucia monotonii, czy zmuszania się do określonych zachowań. Powtarzalność, do której się zobowiązujemy może wywoływać uczucie zniechęcenia. Dodatkowo zmiana nawyków żywieniowych wiąże się z pewnym wysiłkiem i wyzwaniami, szczególnie na początku. Odczuwanie trudności i konieczność przełamywania starych wzorców może wywoływać uczucie niechęci. Ponadto, brak natychmiastowych nagród może wpłynąć na pojawienie się uczucia nudy. „Nic ciekawego się nie wydarza. Wieje nudą” – to ciche gierki naszego umysłu.

Jednak warto zrozumieć, że koncentrowanie się na szybkich efektach często prowadzi do efektu jo-jo, a wyniki są krótkotrwałe. Codzienne powtarzanie pewnych zachowań związanych z nawykami żywieniowymi, choć może wydawać się mniej atrakcyjne w pierwszej chwili, w rezultacie przynosi trwalsze korzyści.

Aby poradzić sobie z poczuciem, że zmiana nawyków jest nudna i mało atrakcyjna, możemy podjąć kilka skutecznych strategii. Można skoncentrować się na jednej z nich. Uwaga! Koncentracja na wielu może rozproszyć wysiłki.

Zatem wybierz strategię, która najlepiej pasuje do twoich potrzeb i preferencji:

1. Zaakceptuj nudę jako naturalny element procesu zmiany nawyków żywieniowych.

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z poczuciem nudy podczas zmiany tych nawyków jest zaakceptowanie tego uczucia. Nuda może pojawić się, gdy wprowadzamy powtarzalne i długotrwałe zmiany, ale warto zrozumieć, że jest to normalna reakcja naszego umysłu na nowe sytuacje.

Następnie zastanów się, co dokładnie czujesz i dlaczego to uczucie się pojawia. Czy to jest związane z monotonią w diecie, oczekiwaniami szybkich rezultatów, czy może z innymi aspektami zmiany nawyków żywieniowych? Rozpoznanie źródła nudy pomoże lepiej zrozumieć swoje reakcje i podjąć odpowiednie działania.

Warto również pamiętać, że nuda może być chwilowa i z czasem może się zmniejszać, gdy stajemy się bardziej zaangażowani w nowe nawyki. Dlatego spróbuj przyjąć uczucie nudy z ciekawością i otwartością, traktując je jako okazję do samopoznania i rozwijania swojej wytrwałości.

Zaakceptowanie nudy nie oznacza, że rezygnujemy z dążenia do zmiany swoich nawyków. To po prostu oznacza, że uznajemy, że poczucie nudy jest naturalnym elementem tego procesu i że możemy z tym uczuciem współegzystować. Podejmując jednocześnie działania w kierunku naszych celów zdrowotnych.

2. Znajdź swoją motywację.

Zastanów się, dlaczego chcesz wprowadzić te zmiany. Może to być poprawa zdrowia, zwiększenie energii, czy osiągnięcie długoterminowych celów. Znalezienie silnej motywacji pomoże ci przypominać sobie, dlaczego zmiana jest ważna, nawet jeśli jest czasami trudna i nudna.

3. Cele krótko i długoterminowe.

Podziel swoje cele na mniejsze, osiągalne kroki. Skupienie się na małych krokach na bieżąco może dostarczyć poczucia osiągnięcia i zwiększyć motywację do kontynuowania. Na przykład, zamiast przyjmować, że będziesz biegać raz w tygodniu przez godzinę, wygospodaruj codziennie 10 minut na jakąś formę aktywności. Dopiero kiedy ta czynność stanie się rutyną, pogłębiaj ten nawyk. Zamiast robić rewolucję na talerzu, zmieniaj stopniowo.

4. Eksperymentuj z prostymi, jeśli masz mało czasu, przepisami.

Odkrywanie prostoty może naprawdę dostarczyć solidnej porcji zadowolenia. Kiedy nagle odkrywamy, że gotowanie nie musi zajmować dużo czasu dzieje się magia. Osobiście ten punkt był dla mnie rewolucyjnym odkryciem. Próbuj także różnych smaków i składników, aby zachować zainteresowanie i czerpać przyjemność z jedzenia.

5. Doceniaj każdy mały postęp. Absolutnie!

Uznawanie z autorefleksją nawet najmniejszych zmian za sukces może pomóc utrzymać pozytywne nastawienie i motywację do kontynuowania.

6. Wspieraj się nawzajem.

Poszukaj wsparcia w rodzinie, przyjaciołach lub grupach wsparcia, które podzielają twoje cele. Razem możecie dzielić się pomysłami, wyzwaniami i sukcesami, co ułatwi proces zmiany nawyków. Wybieraj te, w których nikt nie namawia cię do skrajnych zachowań żywieniowych.

7. Doceniaj czas.

Nie oczekuj, że oczekiwana zmiana nastąpi natychmiast. Daj sobie życzliwość i czas na przystosowanie się do nowej rutyny. Doceniaj się za to, ale nie przeceniaj. 

8. Bądź elastyczna.

Nie krzywdź się, jeśli czasami popełnisz „błąd” lub wrócisz do starych nawyków. Nawroty są normalne. Ważne jest, aby nie dać się zniechęcić i kontynuować działania zorientowane na swój cel.

9. Korzystaj z technologii.

Wiele aplikacji i narzędzi online może pomóc w monitorowaniu postępów, oferują motywację i inspirację do zdrowszego stylu życia.

Podsumowując, nuda w zmianie nawyków żywieniowych jest naturalnym uczuciem, ale możemy zrozumieć jej źródła i nauczyć się radzić sobie z nią w pozytywny sposób. Poprzez eksperymentowanie z nowymi przepisami, znajdowanie motywacji, celebrowanie małych sukcesów i korzystanie ze wsparcia innych, możemy przezwyciężyć monotonię i osiągnąć trwałe rezultaty w dążeniu do zdrowszego stylu życia.

Każda zmiana wymaga czasu i wyrozumiałości wobec siebie. Akceptacja nudy jako naturalnego elementu procesu zmiany nawyków żywieniowych pomaga podjąć wyzwania i dążyć do osiągnięcia długoterminowych celów zdrowotnych.

Zdrowe nawyki żywieniowe to nie tylko kwestia diety, ale także podejścia do jedzenia. Bądź ciekawym odkrywcą w kuchni, staraj się odkrywać nowe smaki i prostotę, a jedzenie nadal będzie nie tylko potrzebą, ale również źródłem przyjemności.

Zapamiętaj, że proces zmiany nawyków żywieniowych jest unikalny dla każdej osoby. Dlatego ważne jest, aby znaleźć swoje własne strategie i podejście, które będą motywować i inspirować do utrzymania wspierających życie nawyków.

Nuda może być okazją do rozwijania kreatywności, samopoznania i odkrywania nowych aspektów związanych z jedzeniem i zdrowiem. Warto być świadomym swoich uczuć, akceptować je, ale również wykorzystywać je jako impuls do działania. Narzędziem, które pozwala rozwinąć swoją świadomość jest na przykład coaching.  

Jeśli jesteś kobietą i chcesz otrzymywać więcej wartościowych treści, to serdecznie zapraszam do zapisania się do Newslettera, poprzez pobranie darmowego e-booka 5 kroków do jedzenia z głową. Znajdziesz w nim więcej praktycznych ćwiczeń.

O mnie

Twórczyni  idei Z głową w lodówce i  godzenia ciała z głową oraz autorskiego programu mentoringowego dla kobiet „Przywracanie równowagi na talerzu”.

Inne artykuły

Pobierz bezpłatny eBook

5 kroków do jedzenia z głową!